Choď na obsah Choď na menu

Stručná história školy

Základná škola, Kukučínova 480/6, 962 12 Detva

Naša škola bola prvou školou nielen v Detve, ale v celej oblasti. Jej brány sa prvýkrát otvorili 1.1.1949. V tom čase mala 14 tried, 441 žiakov, 18 učiteľov a vlastný internát pre 35 žiakov. V roku 1966 boli jej priestory rozšírené o dielne  a v roku 1992 bol otvorený deväťtriedny pavilón.

skola2.jpg

Škola v súčasnosti

Základná škola, Kukučínova 480/6 v Detve je plnoorganizovaná základná škola s 18-timi triedami, z toho 8 tried na 1. stupni,  10 na 2. stupni a 3 oddeleniami ŠKD. Výchova a vzdelávanie sa realizuje samostatnými na seba nadväzujúcimi vzdelávacími programami.

Škola je umiestnená v starej časti mesta Detva.

Školu navštevujú žiaci najmä zo školského obvodu určeného zriaďovateľom, a to: stará časť mesta Detva, prímestské časti: Skliarovo, Kostolná, Stavanisko, Laštek. Je spádovou oblasťou pre žiakov z obce Dúbravy, Dúbravy – Hradná a Dúbravy - Želobudza.

Z dôvodu veľkého počtu dochádzajúcich žiakov musí škola prispôsobovať organizáciu vyučovania.

Škola zabezpečuje výučbu pre 14 žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ktorí sú začlenení do bežných tried. V škole pracujú 2 asistenti učiteľa, ktorí počas výchovno-vzdelávacieho procesu pracujú so žiakmi individuálne a dosahujú veľmi dobré výsledky. Škola pri ich vzdelávaní a výchove spolupracuje so psychológom a špeciálnym pedagógom z Centra pedagogicko-psychologickej poradne a prevencie a Špeciálno-pedagogickej poradne v Detve.

Projekty

V školskom roku 1997/1998 sa začala realizácia Projektu základnej školy s rozšíreným vyučovaním regionálnej výchovy a ľudovej kultúry regiónu Detva. Od roku 1998 je škola členom Združenia pedagógov zo škôl s rozšíreným vyučovaním regionálnej výchovy a ľudovej kultúry.

Od šk. roku 2001/2002 je škola zapojená do projektu „Zdravá škola“.

Od roku 2006 škola spolupracuje  so základnými školami v Detve a firmou e-Soft s. r. o. na projekte mesta Detva  "Základné školy v Detve už on line", ktorý je  financovaný Európskym sociálnym fondom.

• Moderná cesta za vzdelaním
  • Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva
  • Zvýšenie kvalifikácie učiteľov telesnej a športovej výchovy
  • Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí